در کنار عوامل میان فردی (مراجعه شود به عوامل میان فردی مؤثر بر رفتار مصرف‌کننده ) موثر بر رفتار مصرف‌کننده، عوامل غیر فردی بسیاری بر رفتار مصرف‌ و تصمیم خرید وی اثر دارند. مهم‌ترین این عوامل زمان، مکان و محیط اطراف هستند.

• زمان
همیشه گفته می‌شود که "وقت طلاست". قطعاً این جمله در بازاریابی و تبلیغات صدق می‌کند. با یک حراج به موقع در آخر هفته می‌توان به انگیزه مشتریان افزود و از موانع ذهنی (مراجعه شود به فرایند فردی (شخصی) در رفتار مصرف‌کننده - فرایند ادراک مصرف‌کننده بخش دوم) آنها عبور کرد و در نهایت آنها را به سوی مغازه‌ها هدایت کرد. اما تبلیغ، درست در عصر جمعه برای این حراجی چیزی جز اتلاف وقت و هزینه نیست.
همچنین برخی نیازها در مشتریان کاملاً با برهه‌های زمانی خاص مرتبط است. به عنوان مثال پیش‌بینی هوای سرد و بارانی در سال جدید می‌تواند علامتی باشد برای تولیدکنندگان پوشاک زمستانی چون پالتو، چکمه، چتر و غیره زیرا که در تابستان کسی به این موارد نیاز ندارد اما با فرارسیدن فصل سرد نیاز به این کالاها ایجاد خواهد شد. یا حتی در صورت پنچر شدن یک خودرو در میان یک بزرگراه ناگهان تبلیغ لاستیک می‌تواند نظر او را جلب کند.
بنابراین بازاریابان تمام برنامه‌های خود را براساس برنامه زمانی که در ذهن مشتریست باید تنظیم کنند.

• مکان
وقتی مشتری تصمیم می‌گیرد کالایی خاص را خریداری کند، اگر نداند آنرا از کجا می‌تواند بخرد یا اگر این کالا به راحتی در دسترس او نباشد یا در مکان دلخواهش به فروش نرسد، ممکن است از تصمیم خود منصرف شود. همچنین اگر مصرف‌کنندگان کالایی را خاص بدانند اما ناگهان آن را همه جا در دسترس ببینند، ممکن حس خاص بودن را نسبت به آن کالا از دست بدهند و ادراکشان تغییر کند. بنابراین برای برنامه‌ریزی در مورد استراتژی توزیع کالا نیز باید بررسی‌های دقیقی صورت گیرد و تقاضای مصرف‌کنندگان به دقت ارزیابی شود. حتی در تبلیغات نیز گاهی لازم است به سادگی دسترسی به یک محصول اشاره شود.

 

• محیط پیرامون
محیط پیرامون از بسیاری لحاظ چون بوم‌شناسی، اجتماعی، سیاسی، تکنیکی، اقتصادی، نقطه فروش، خانوار، و بسیاری موارد دیگر باید بررسی گردد، زیرا که تمام این موارد بر تصمیم خرید افراد مؤثر است. مثلاً در اقتصادی که در دوران رکود به سر می‌برد، بازاریابان کمتر می‌توانند امیدوار باشند که بتوانند افراد جامعه را که پول کافی ندارند، با تبلیغات به خرید ترغیب کنند.
از سوی دیگر یک ویترین هیجان انگیز در کنار خودپرداز دریافت پول می‌تواند افراد را به خرید اقلام ارزان قیمت که نیاز به خرید آنی دارند، تشویق کند.
بازاریابان برای تبلیغات باید تأثیر محیط پیرامون را در فرایند تصمیم‌گیری مصرف‌کننده برای خرید، مد نظر قراردهند. اینکه جامعه‌ای از لحاظ توسعه تکنولوژی در چه مرحله‌ایست بر اقتصاد و بلوغ اجتماعی جامعه و میزان خرید برخی کالاها و خدمات نیز تأثیرگذار است. مثلاً از طرفی کشوری که هنوز کامپیوتر در آن همگانی نشده و تولید نمی‌شود برای فروشندگان لوازم جانبی کامپیوتر ممکن است جذابیتی نداشته باشد اما برعکس برای تولیدکنندگان کامپیوترهای ارزان قیمت همین بازار می‌تواند بسیار جذاب باشد.
در نهایت، برخی دولت‌ها کنترل بیشتری بر مردم خود و کسب و کارها اعمال می‌کنند. برای مثال برخی کشورها اجازه خرید و فروش محصولات امریکایی را نمی‌دهند. این کنترل‌ها می‌تواند تا حدی باشد که محصولات و شرکت‌ها، نحوه تبلیغاتشان، رسانه‌ای که می‌توانند از آن استفاده کنند و آنچه در تبلیغاتشان گفته می‌شود همگی از پیش مشخص شده باشد.