مطبوعات و نشریات خبری بزرگترین حجم تبلیغات را در بر می گیرند و در ایالت متحده امریکا رتبه سوم پس از تلویزیون و مجله را به خود اختصاص می دهند. ولی با وجود اینکه به تعداد زیادی از افراد یک جامعه خدمت رسانی می کنند (چه در زمینه خبر و چه در زمینه تبلیغات) بسیاری از مسئولان تبلیغات به رادیو و تلویزیون روی آورده اند.
مزایا و معایب مطبوعات و نشریات خبری
یکی از مزایای مطبوعات و نشریات خبری این است که حتی کسب و کارهای کوچک با بودجه محدود نیز می توانند با کمی خلاقیت از این نوع تبلیغات بهره ببرند. تبلیغات چاپی در کل و علی الخصوص مطبوعات و نشریات خبری پایگاهی منعطف و یکتا برای تبلیغات خلاق فراهم می آورند. به خصوص برای کسب و کارهایی که متکی بر مشتریان محلی هستند.
این نوع رسانه ها مزایای زیادی را برای تبلیغات به همراه دارند، یکی از مهم ترین آنها زمانبندی آنهاست. در واقع یک تبلیغ را می توان خیلی سریع و حتی یک روزه به چاپ رساند. همچنین امکان دسترسی به گروه های هدف در مکان های جغرافیایی خاص و بازار های بزرگ با دامنه وسیع را با هزینه ای معقول فراهم می کنند. اما معایبی نیز دارند از جمله: امکان گزینش بیشتر و بهتر را ندارند، با کیفیت پایین تولید می شوند و در هم ریختگی و تجمع زیاد تبلیغات در آنها به چشم می خورد. خوانندگان نیز از کم بودن اطلاعات دقیق تر در مورد مسائل و عدم پیگیری بعدی آنها در این نوع رسانه انتقاد می کنند.

معیارهای دسته بندی مطبوعات و نشریات خبری
فراوانی و تعداد ارسالات
یک روزنامه ممکن است صبح ها یا عصر ها و حداقل 5 بار در هفته در طی ایام کاری به چاپ برسد. اغلب روزنامه هایی که صبح ها به چاپ می رسند پوشش و گردش جغرافیایی بیشتری دارند و بیشتر خوانندگانشان مرد هستند. برعکس بیشتر خوانندگان رسانه های خبری چاپِ عصر خانم ها هستند.
هفته نامه ها، که بیشتر بر پوشش اخبار محلی و تبلیغات تأکید دارند، خدمات خود را به مناطق مسکونی کوچکی در شهرها و حومه آنها و مناطق روستایی ارائه می دهند. هزینه های چاپ یک هفته نامه معمولاً بیشتر از روزنامه است ولی هفته نامه ها طول عمر طولانی تری دارند و تعداد خوانندگان هر نسخه از آنان بیشتر است.

اندازه فیزیکی
دو نوع رایج مطبوعات و نشریات خبری از لحاظ اندازه وجود دارد: استاندارد و قطع کوچک. قطع کوچک معمولاً حدود 14 اینچ یا 35.58 سانتی متر ارتفاع و 11 اینچ یا 27.94 سانتی متر عرض دارد. اندازه استاندارد این نوع رسانه چاپی در سال 1984 توسط سیستمِ واحد استاندارد تبلیغات یا SAU تعریف شده است که عرضِ هر ستون، اندازه صفحه و اندازه تبلیغات را استاندارد سازی نموده است.

انواع خوانندگان
برخی نشریات خبری به خوانندگان خاصی خدمات رسانی می کنند که این امر از چشم مسئولان تبلیغات دور نمی ماند. آنان اغلب جهت گیری خاصی در تبلیغات برای خوانندگان خود داشته و قوانین خاصی را نیز برای تبلیغات دارند. نشریه های خبری حرفه ای و تخصصی نیز وجود دارند که به خوانندگانی که به مسائل مالی و کسب و کارهای خاص مانند اتحادیه ها، سازمان های تخصصی، گروه های مذهبی یا سرگرمی و غیره علاقهمند هستند خدمات می دهند.